• Home
    • Blog
  • About Me
    • Disclosure
  • Resources
  • Contact Me
    • Advertise

The Teacher's Wife

organize. budget. save money

  • Family Finances
    • Budgeting
    • Saving Money
    • Making Money
  • Simple Home
    • Organization
    • Decluttering
    • Cleaning
    • DIY & Decorating
  • In the Kitchen
    • Meal Planning
    • Recipes
  • Family
    • Marriage
    • Motherhood
    • Grief & Pregnancy Loss
      • Grief Journal
      • Grief Resources
      • Andrew’s Story
  • Lifestyle
    • Health & Beauty
    • Fashion
    • Books

Using Unit Price to Save More on Groceries + FREE Worksheet

January 27, 2017 by Sarah

Learn how to save money on groceries by using unit price to compare the cost of the items on your list. This simple trick can help you make more educated purchasing decisions while at the grocery store!

Unit price is one of my favorite ways to save money on groceries. I can compare items quickly and know what is the best value!

If you are looking to start reducing your household expenses, a great place to start is your grocery budget.  There are a lot of different ways to save money at the grocery store, but there is a simple way that many people overlook – unit price.  Whether or not you use coupons, shop brand names or store brands, use unit price to help you save even more on groceries!

What is unit pricing?

When you look at an item’s price tag, your eye focuses on the price of the item –  and rightly so.  You need to know what the cashier expects you to pay so that you can decide on whether to buy the item.

Unit price may not be the first thing you notice on the price tag, but it can be extremely helpful.  Simply put, unit price is the amount you pay per unit of the product you are buying.  Essentially, the store gives you a standard unit to compare products and packages.

Typically, the unit price is in a smaller font and is to the left of the item price.  It can be printed with a different type of ink or the real price might have yellow highlighting.

Unit price is one of my favorite ways to save money on groceries. I can compare items quickly and know what is the best value!

Why unit price is helpful

Unit price is a very helpful way to compare products, whether you are trying to compare brands or package sizes.  The unit price helps you to make those comparisons fairly quickly, since the store has done the work for you.

As a consumer, you are able to make a more informed choice and you are able to compare apples to apples.  You can quickly determine the better value when comparing brands.

Unit price is one of my favorite ways to save money on groceries. I can compare items quickly and know what is the best value!

You can also decide between product sizes.  People assume that bigger is always better (it isn’t), but unit price will allow you to make that determination yourself.

Unit price is one of my favorite ways to save money on groceries. I can compare items quickly and know what is the best value!

Things to look for

While unit pricing allows you to make a direct comparison of products, double-check to make sure that is actually the case.  For example, some brands might measure an item in ounces while another might use pounds.  When checking the unit price on the tag, make sure you actually are comparing the same unit.  If not, you can still compare the items, but you may have to manually calculate unit price for one of the items.  At least the tags help you to calculate one of the items, so it’s not a total loss.

Unit price is one of my favorite ways to save money on groceries. I can compare items quickly and know what is the best value!

As you can see from the picture, one gallon of milk is measured in fluid ounces while the other quarts.  In this case, it’s still easy to determine the better deal since you know the item is exactly the same – a gallon of milk.  Bottom line, double-check to make sure the items are being compared using the same unit of measure!

Also, certain items are not always easy to compare.  Paper goods can be tricky because they might be based on sheets, which can be subjective.  Since we know that some paper towels come in the standard sheet size while others are the smaller sheets (like Bounty select-a-size), your unit (“sheet”) is not the same.  If you are comparing a roll of standard paper towels with a roll of the smaller sheets, then you aren’t getting a true comparison.

Often, I find it’s just easier to calculate the square feet per package and go from there.  When you are in doubt, do the math yourself!

If you are using coupons, you’ll have to calculate unit price manually.  It’s still pretty basic – take the price of the item, subtract the coupon, and divide it by the most common sense unit of measure for that item.

Let your budget be your guide

I love using price to help me make more informed decisions.  It helps me to determine the best value so that I can decide what I want to purchase.  One thing to keep in mind is that it is not always best to buy the better value.

I always try to purchase the better value, but sometimes my grocery budget determines my final decision.  Case in point:  the peanut butter at Aldi (pictured above).  The larger jar is the best value, but it’s also double the price.  If it’s the end of the month, then I may have to skip the better value so that I can stay within my grocery budget.

Unit price is one of my favorite ways to save money on groceries. I can compare items quickly and know what is the best value!

Click here to download FREE Unit Price worksheet

In case you are interested in doing some comparisons between items, brands, and even stores, I’ve created a unit pricing worksheet.  It can be helpful to document prices when you are first starting out.

When I first started to reduce my grocery budget, I was very overwhelmed and wasn’t sure where to begin.  Feel free to use this unit price worksheet to help you compare items that you regularly purchase.  I hope it will help you determine how you can shop more strategically so you can save even more money!

Have you ever heard of unit price?

P.S.  For more frugal family inspiration delivered to your inbox, subscribe to my email list here.

Related Posts

  • How to make a grocery list QUICKLY!How to make a grocery list QUICKLY!
  • Valentine’s Day Lunchbox Love NotesValentine’s Day Lunchbox Love Notes
  • Free Printable Last Day of School SignFree Printable Last Day of School Sign
  • How to Meal Plan on a BudgetHow to Meal Plan on a Budget

Share this:

  • Email
  • Print
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest

«
»

Filed Under: Family Finances, Saving Money Tagged With: Grocery Shopping, Printables, Unit Price

Join Our Community!

Sign up for my email list to receive a FREE PDF printable of my homemade cleaning recipes as well as unlimited access to my library of printables! You don't want to miss out!

Don't forget to check your inbox! We'll never send you spam. Unsubscribe at any time.

Comments

  1. Becky Wolfe says

    January 28, 2017 at 9:28 pm

    These are great tips Sarah! I love saving money on groceries so I will definitely pay attention to these tips!

    • Sarah says

      January 29, 2017 at 3:34 pm

      Thanks, Becky! I study all the tags now!! 🙂

  2. Aimee Hadden says

    February 3, 2017 at 6:19 am

    YES – checking unit price is HUGE if you are trying to save money. I rarely did this when I was single. Now I may pay more initially for an item but we save so much in the long run.

Meet Sarah

Hey, I'm Sarah (a.k.a. The Teacher's Wife)! Wife to a history teacher and mom of 5 kids (2 in heaven). I'm a coffee addict, budget nerd, who's obsessed with good chips and salsa. I love finding ways to organize & manage my home and life...all on a budget! I'm thrilled you stopped by and I hope you'll find something inspiring! Read More…

Connect with Me!

  • Bloglovin
  • Facebook
  • Instagram
  • Pinterest
  • RSS
  • Twitter

Join Our Community!

Sign up for my email list to receive a FREE PDF printable of my homemade cleaning recipes as well as unlimited access to my library of printables! You don't want to miss out!

Looking for Something?

Favorite Posts

How to Hem a Pair of Pants Like the Pros
The KonMari Method: Organizing Papers
{Old Fashioned} Cornflake Candy
How to Make Southern Style Sweet Tea
10 Items You NEED to Buy at Aldi
How to Cut Boys' Hair

Copyright

I love and appreciate it when you share! Please be mindful that all images and text on this site are property of The Teacher's Wife. Feel free to use one or two photos, provided that you include a link back to my original post. Please do not alter or edit any of my images without first obtaining written permission from me. Any free printables that I include are for personal use only. Sharing on social media welcomed and pinning is greatly appreciated!

Amazon Associates Disclosure

The Teacher's Wife is a participant in the Amazon Services LLC Associates Program, an affiliate advertising program designed to provide a means for sites to earn advertising fees by advertising and linking to Amazon.com.

Join Our Community!

Sign up for my email list to receive a FREE PDF printable of my homemade cleaning recipes as well as unlimited access to my library of printables! You don't want to miss out!

Don't forget to check your inbox! We'll never send you spam. Unsubscribe at any time.

Any guesses as to what I'm doing here? I promise, Any guesses as to what I'm doing here?  I promise, the kids did not play a prank on me! 😂
.
I'm actually cleaning/dusting the ceiling fan in our guest room. I saw this tip years ago and I've been doing it ever since, although probably not as often as I should! 🤪
.
Snag an old pillowcase and drag it off each blade so the dust stays inside of it. Then, wash it in your next laundry load for easy clean up! 
.
Happy Friday!!
This is where the meal magic happens in our house. This is where the meal magic happens in our house.  Don't ever let anyone convince you that you have to have a large (and often expensive) kitchen in order to feed your family. 
.
Is there anything wrong with a large and expensive kitchen?  Nope!
.
Can they be helpful?  Absolutely!
.
This house was built in the 1940s and likely housed a family our size, or maybe larger.  It's amazing to think how our concept of wants and needs have changed since then.
.
Maybe someday we'll have a larger kitchen, but for now, I'm thankful that this small kitchen allows me to have everything at my fingertips quickly! 😁
"The answer to the purposelessness and hollowness "The answer to the purposelessness and hollowness we feel is found not in us but outside of us. The solutions to our problems and pain aren't found in self-love, but in God's love.

The God who created us, who created the universe, who is the same yesterday, today, and forever, is the one who provides us with the purpose and satisfaction we're seeking. While self love depletes, God's love for us doesn't. He showed us his love by sending Jesus to die for our sins so that we could be forgiven and live forever with him. Self-love is superficial and temporary. God's love is profound and eternal."

"The first myth that you are enough. My counter was this: you're not you'll never be enough, and that's okay, because God is."

--Allie Beth Stuckey

***Go read Ephesians 2:1-5!  It wrecks me every time!!***
You know you are a perfectionist when you look up You know you are a perfectionist when you look up "how to cut hydrangeas for a vase" on Google.  It's a rough life sometimes, but these beauties are helping!😉 😍
It's time to finish tidying my entire home, so I'm It's time to finish tidying my entire home, so I'm picking up where I left off....kitchen kimono!  I took some before shots and I'll share the afters once I'm done (with a writeup for my blog too). 
.
Thank goodness, I've learned so much as I've gone through different categories that it truly does get easier and I've actually purged prior to officially getting to this category.
.
It is so worth it to only keep what you love and
After trying this for a few times now, I can offic After trying this for a few times now, I can officially rave about cooking bacon in the oven!  I bake mine for 14 mins at 400 degrees. 
.
Keep an eye on your bacon at first because you will need to figure out what works best for your oven and cut of bacon. 
.
Give this a try if you are tired of grease splattering everywhere and having to stand at the stove for way too long!
Kev asked me recently what I wanted for mother's d Kev asked me recently what I wanted for mother's day.  Here's what I came up with this year.  Can you tell that service is one of my love languages? 😜
.
What is your love language?
I was finally able to visit The Container Store in I was finally able to visit The Container Store in person now that they opened a store near me!  Can you spy my recent purchase that I made to organize my Kcups?  I think it's time to resume my Konmari method posts and tackle the kitchen next!  Do you love The Container Store?
It was a fun, eventful week for us! Daddy and daug It was a fun, eventful week for us! Daddy and daughter celebrated their birthdays. Sissy got her ears pierced, and then had some sweet friends over to celebrate!
Follow on Instagram
This error message is only visible to WordPress admins

Categories

Archives

Copyright © 2025 · Delightful theme by Restored 316 | Logo + Site Design by Sweet Southern Media

Copyright © 2025 · Delightful Pro Theme on Genesis Framework · WordPress · Log in

 

Loading Comments...